Życie kobiety po 50-tce (badania)
Jakie badania powinny wykonać kobiety po 50. roku życia? O czym pamiętać i co kontrolować? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Życie kobiety, która skończyła 50 lat nie musi być nudne. Niektóre kobiety twierdzą, że właśnie wtedy dopiero się zaczęło. Dlaczego? Z reguły większość z nich ma już dorosłe dzieci, cieszące się własnym życiem. Dodatkowo spory bagaż przeżyć i doświadczeń czyni kobietę w tym wieku mądrzejszą i pewną siebie. Jest świadoma upływu czasu i często chce przeżyć coś, o czym zawsze marzyła bądź dokonać tego, na co nigdy wcześniej nie miała odwagi. Kobieta po 50-tce może na nowo odkrywać smak życia i cieszyć się każdą chwilą.
Kobiety w tym wieku mogą przeżywać drugą młodość, spełniać marzenia i czerpać z życia garściami. Aby tak się stało, muszą pamiętać o swoim zdrowiu. Brak chorób, dobre samopoczucie i radość zapewnią każdej kobiecie badania profilaktyczne.
Jakie badania powinna wykonywać kobieta po 50. roku życia?
- wszystkie badania podstawowe krwi i moczu – raz w roku
- mammografia – raz w roku
- badanie ginekologiczne i cytologia oraz USG narządów rodnych – raz w roku
- RTG płuc – raz na dwa lata
- EKG – raz w roku
- USG tarczycy – raz w roku
- badania jelita grubego – jeśli wszystko jest w normie – raz na trzy lata
- ciśnienie krwi – jeśli nie jest w normie – raz w miesiącu
- badanie wzroku i słuchu – raz w roku
- badanie densytometryczne (gęstości kości) – raz na dwa lata
- badanie stomatologiczne – raz na pół roku
Poza powyższymi badaniami, badanie, które należy robić regularnie przez całe życie, ale w szczególności po 50-tym roku życia, to samokontrola piersi. Jest ono jednym z podstawowych działań profilaktycznych nowotworów piersi. To proste, krótkie i bezkosztowe badanie powinna wykonywać każda kobieta już w wieku „nastu” lat. Musisz wiedzieć, że co roku na nowotwór piersi zapada prawie 12 tysięcy Polek. To najczęstszy nowotwór występujący wśród kobiet – stanowi prawie 22%. ogółu wszystkich nowotworów.
Samobadanie piersi należy przeprowadzać raz w miesiącu. Jeśli miesiączkujesz, regularnie powinnaś badać się między 3 a 5 dniem po miesiączce. Jeśli Twoje miesiączki są nieregularne lub już nie występują, najlepiej ustalić sobie jeden dzień w miesiącu. Dla ułatwienia może to być np. pierwsza sobota miesiąca.
Przed badaniem rozluźnij się. Pomyśl, że badanie przeprowadzasz nie po to, by znaleźć coś niepokojącego, ale po to, aby sprawdzić, czy nic Ci nie dolega. A jeśli zauważysz jakąś zmianę, pamiętaj, że im wcześniej wykryta, tym większa jest szansa na wyleczenie.
Badanie rozpocznij stojąc przed lustrem:
- Obejrzyj dokładnie swoje piersi. Zwróć uwagę, czy nie zmieniły kształtu lub obrysu.
- Zaobserwuj, czy skóra w którymś miejscu nie zmieniła koloru, nie marszczy się lub nie jest napięta.
- Popatrz na brodawki, czy nie są wciągnięte lub owrzodzone. Uciśnij je i sprawdź czy nie wypływa z nich żadna wydzielina.
- To samo badanie powtórz z rękami wyprostowanymi wzdłuż ciała, rękami opartymi na biodrach oraz rękami podniesionymi za głowę.
- Teraz jedną zgiętą w łokciu rękę załóż za głowę, drugą badaj przeciwległą pierś. Badanie polega na dotykaniu trzema środkowymi, wyprostowanymi palcami struktury piersi. Staraj się dotykać dość silnie, miejsce po miejscu, całymi palcami, a nie tylko opuszkami, zataczając kółeczka. Tak samo badaj swoją pachę, sprawdzając, czy węzły chłonne nie są powiększone.
- To samo badanie wykonaj dla drugiej piersi i pachy.
To co może i powinno Cię zaniepokoić, to zmieniony kolor skóry, skóra na piersi dziwnie wciągnięta lub napięta, struktura skóry przypominająca skórkę pomarańczy. Dziwne pieprzyki, owrzodzenie, naczyniaki, czy zmiana kształtu lub wielkości piersi (ale pamiętaj: piersi nigdy nie są symetryczne).
Jeśli zauważyłaś jakieś zmiany bądź wyczułaś przy badaniu zgrubienie, guzek, zauważyłaś zmianę kształtu otoczki brodawki, wciągniętą brodawkę lub wyciek z brodawki, udaj się do lekarza.
W okresie menopauzy lekarz może zalecić dodatkowe badania – mammografię i/lub USG.
Mammografia przeznaczona jest dla kobiet powyżej 45. roku życia, ponieważ wraz z wiekiem struktura piersi kobiecej zmienia się z gruczołowatej na bardziej tłuszczową, a to umożliwia wykonanie wyraźnego zdjęcia radiologicznego. Z mammografii mogą korzystać kobiety z implantami piersi. Wykonanie badania zalecane jest przed rozpoczęciem hormonalnej terapii menopauzalnej, a także u kobiet w wieku 40-50 lat co 1,5-2 lata, u kobiet w wieku 51-65 lat – raz w roku. W przypadku obciążeń rodzinnych rakiem piersi lub rakiem jajnika, badania zaleca się profilaktycznie co około 6-8 miesięcy.
Badanie ultrasonograficzne (USG) to badanie wykorzystujące fale dźwiękowe. Jest bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży. Jego zaletą jest to, że obraz można oglądać pod różnymi kątami. Zalecane jest kobietom młodym, których piersi mają więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej. Metoda USG jest również zalecana wszystkim kobietom stosującym hormonalną terapię, ponieważ terapia powoduje wzrost utkania gruczołowego w piersiach.