Osteoporoza w okresie menopauzy
Osteoporoza dotyka co trzecią kobietę po menopauzie i większość osób po 70. roku życia. Sprawdź, jak zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia!
Na pewno słyszałaś i jeszcze nieraz usłyszysz od swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa o osteoporozie. Dotyka ona aż co trzecią kobietę po menopauzie, a także większość osób po 70. roku życia. Jest to choroba metaboliczna szkieletu, charakteryzująca się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania.
Oto kilka sposobów, by zmniejszyć ryzyko powstania osteoporozy:
- zaprzestanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu
- unikanie ryzyka upadków
- odpowiednia dieta: codzienne spożywanie wapnia (w postaci naturalnej lub suplementacja, wartości 1200 mg na dobę oraz stosowanie witaminy D, w dawce, którą indywidualnie dobierze Ci Twój lekarz)
- ćwiczenia fizyczne: aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w profilaktyce złamań osteoporotycznych, ponieważ wraz z nią zwiększa się sprawność układu mięśniowego, a osoby ćwiczące rzadziej ulegają nagłym upadkom
- hormonalna terapia menopauzalna: estrogeny nie tylko zapobiegają utracie kości (poprzez zmniejszenie aktywności osteoklastów), ale również zmniejszają częstość złamań nawet o 65%