10 zasad właściwego postępowania w czasie menopauzy

Menopauza pod kontrolą? Skorzystaj z porad ekspertów! Zapamiętaj 10 zasad, które sprawią, że Twoje nowe życie będzie łatwiejsze.


Jak już wiesz, menopauza może w istotny sposób wpłynąć na Twoje codzienne funkcjonowanie. Możesz jednak mieć ją pod kontrolą i nadal funkcjonować niezmiennie, na „pełnych obrotach”, poprzez wprowadzenie do swojego życia dziesięciu poniższych zasad.
 • Odwiedzaj regularnie ginekologa
  Objawy związane z przekwitaniem z pewnością warto skonsultować ze specjalistą. To lekarz zadba o badania profilaktyczne (sprawdzi poziom hormonów, wykona badanie ginekologiczne i cytologiczne), a także pomoże podjąć decyzję o terapii łagodzącej objawy. Pamiętaj, nie u wszystkich kobiet menopauza przebiega tak samo!
 • Bez paniki!
  Menopauza to naturalna kolej rzeczy. Dotyczy każdej kobiety. Nie obawiaj się, jeśli zauważyłaś u siebie pierwsze objawy przekwitania. Można nad nimi skutecznie panować, tak by nie ucierpiało na tym Twoje zdrowie, samopoczucie i jakość życia.
 • Zdecyduj się na odpowiednią terapię
  Pamiętaj, że to Ty sama decydujesz, którą terapię wybierzesz. Możesz wybrać hormonalną terapię zastępczą (HTZ) bądź terapię bazująca na produktach pochodzenia naturalnego np. preparat nie wykazujący hormonalnego mechanizmu działania typowego dla estrogenów oraz fitoestrogenów. Twój ginekolog powinien poinformować Cię o zaletach, przeciwwskazaniach i ew. skutkach ubocznych w stosunku do każdej z istniejących możliwości. Ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie.
 • Zadbaj o swoją dietę
  Sposób żywienia w tym czasie jest bardzo ważny. W Twoim organizmie zachodzi wiele zmian, dlatego też musisz zadbać, aby sposób żywienia dostarczał do organizmu odpowiednie składniki odżywcze.
 • Pamiętaj – nadal jesteś atrakcyjną kobietą
  Bardzo często kobiety w okresie przekwitania uważają się za mało atrakcyjne, a czasami wręcz czują się mało kobiece. Przekwitanie jest naturalnym okresem w życiu każdej z nich i z pewnością nie powinien on mieć wpływu na postrzeganie samych siebie. Czeka to każdą kobietę bez wyjątku, dlatego miej pewność – w tym okresie również jesteś atrakcyjna.
 • Zmęczenie i brak energii
  Przekwitanie to czas, w którym wiele objawów łączy się ze sobą. Masz prawo mieć zły humor i nie mieć na nic ochoty. Jeśli masz chęć zostać w takim dniu w domu – zostań. Jeśli nie masz ochoty się uśmiechać – nie musisz. Jednak zawsze pamiętaj, że każdy budzący Twój niepokój objaw przekwitania należy skonsultować ze specjalistą – na wszystko znajdzie się sposób.
 • Uważaj na swoje kości!
  W związku ze zmianami hormonalnymi zmienia się również gęstość Twoich kości, a co za tym idzie – ich wytrzymałość. Pamiętaj o odpowiedniej podaży wapnia i uważaj na ewentualne urazy.
 • Dużo spaceruj
  W trakcie ekspozycji na słońce, od marca do października w godzinach od 10 do 18, spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu. Właśnie wtedy Twój organizm zdobywa ogromne pokłady witaminy D, która umożliwia przyswajanie wapnia, a także reguluje pracę organizmu.
 • Ćwicz regularnie
  Aktywność fizyczna jest dobra w każdym wieku. Ćwiczenia sprawią, że na chwilę zapomnisz o nieprzyjemnych objawach. Dobre samopoczucie to podstawa, dlatego wybierz aktywności, które lubisz i wykonuj je regularnie, w odpowiadającym Ci tempie.
 • Menopauza to nie choroba
  Potraktuj ją jako coś, co musiało nadejść, jako rzecz naturalną – i staraj się z nią zaprzyjaźnić. Jesteś dojrzałą kobietą, nie z takimi problemami już sobie poradziłaś. Czerp z życia garściami, bo jeszcze wiele może się zdarzyć!